czwartek, 11 listopada 2010

Baranek Bronek

Autor: Rob Scotton
Ilustracje: Rob Scotton
Tytuł oryginału: Russell the Sheep
Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 32
Ocena: 6
Na jednych z ostatnich zajęć dziecięcej edukacji społecznej i kulturowej wykładowczyni przyniosła nam kilkanaście bardzo ciekawych pozycji książkowych dla najmłodszych, wprowadzających dzieci w świat kultury i społeczeństwa. Nawet nie jesteśmy świadomi, jak wiele jest książek, które w piękny sposób poruszają realne problemy mogące dosięgnąć nasze pociechy. Ot, chociażby wydana przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne  książka Gillesa Tibo i Zau "Dziewczynka, która przestała się uśmiechać", poruszająca temat molestowania seksualnego. W Polsce nadal okrywa się to grubą pierzyną tematu tabu, a ja uważam, że z dziećmi powinno się rozmawiać o wszystkim, co może je dotyczyć. Tylko trzeba znaleźć wspólny język i odpowiednio podejść do tematu. W tym właśnie pomagają nam książki, chociażby te wydane przez GWP.

Przepraszam za nieco przydługi wstęp, ale uważam, że jest ważny i mam nadzieję, że coraz więcej będzie się mówiło o literaturze dziecięcej pełniącej funkcje terapeutyczne i uświadamiające różne problemy. 


Teraz chciałabym przejść do zdecydowanie weselszego punktu mojej wypowiedzi, czyli krótkiego opisu książki "Baranek Bronek". Ależ się ubawiłam podczas tej lektury. Pięknie wydana, ilustracje przemyślane z każdym elemencie, w Baranku Bronku i jego znajomych można zakochać się od pierwszego wejrzenia. A do tego na każdej stronie jedno treściwe zdanie opisujące przygody i dylematy głównego bohatera. A oto co gryzie Bronka:

Bronek jest bardzo żywym i ciekawym świata barankiem. Podczas gdy pozostałe owce zwyczajnie pasą się na łące, Bronek fika, bryka i poznaje świat wszystkimi zmysłami. Kiedy jednak nadchodzi noc, stado zasypia kamiennym snem, jednak Bronek, mimo usilnych starań, zasnąć nie może. Próbuje różnych pozycji, bez efektów. W końcu postanawia coś policzyć... Dwukrotnie przelicza wszystkie gwiazdy na niebie i nic. Załamany uświadamia sobie, że jego bezsenność jest niewyleczalna. Nagle jednak wpada na genialny i znany większości z nas pomysł! 

A wy jakie znacie sposoby na zasypianie? Jeśli nie macie - Baranek Bronek chętnie wam je podpowie :)

Cudowna lektura nie tylko dla najmłodszych. Wspaniały pomysł na prezent, choć niestety cena nie zachęca... Uważam jednak, że warto, by nasze dziecko miało w swej biblioteczce choć jedną pozycję autorstwa znakomitego rysownika, projektanta ceramiki, szkła i pocztówek, przede wszystkim zaś jednego z najbardziej znanych i popularnych w Anglii twórców książek dla dzieci - Roba Scottona. Serdecznie polecam też inne pozycje autora - chociażby "Kota Splota". Naprawdę warto!

2 komentarze:

  1. Cudna ilustracja. Aż załuje, że nie mam dziecka, któremu mogłabym kupić książki tego Autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli podoba ci się strona tytułowa to zachęcam do obejrzenia kilku innych ilustracji występujących w książce:

    http://www.amazon.com/Russell-Sheep-Rob-Scotton/dp/0060598484

    OdpowiedzUsuń