wtorek, 9 kwietnia 2013

Majowi Jubilaci - do kogo z życzeniami?

Co prawda kwiecień dopiero się rozpoczyna, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sprawdzić, z kim świętować będziemy w maju. Lista niby krótka, ale myślę, że bardzo ciekawa :)

1. Joanna Szczepkowska (1.05.1953) - 60 rocznica urodzin. Tak, tak, to ta pani od słynnego zdania: "Proszę państwa, 4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Nie tylko aktorka, lecz również pisarka, i to całkiem niezła. Ma w swoim dorobku kilkanaście książek i całą masę felietonów więc na pewno będzie co czytać.


2. Joseph Heller (1.05.1923) - 90 rocznica urodzin. Amerykański pisarz, którego najsłynniejszą powieścią jest zapewne "Paragraf 22". Ciekawa i tajemnicza postać, warto przyjrzeć się jej bliżej.

3. Stanisław Grzesiuk (6.05.1918) - 95 rocznica urodzin. Polski pisarz i pieśniarz, Warszawiak. Jego słynna książka "Boso, ale w ostrogach" opisuje przedwojenną Warszawę. Poczucie humoru, sporo folkloru, wartka akcja i prosty język to cechy pisarstwa Grzesiuka. Naprawdę warto sięgnąć po jego książki.

4. Gaston Leroux (6.05.1868) - 145 rocznica urodzin. Francuski pisarz, który powołał do życia takie postacie jak detektyw Józef Rouletabille, zbrodniach o miękkim sercu Cheri-Bibi oraz najsłynniejszego Upiora- tego z opery.

5. Helena Mniszkówna (24.05.1878) - 135 rocznica urodzin. Polska powieściopisarka, autorka tzw. romansów z życia wyższych sfer. Najsłynniejszą jej powieść - "Trędowatą", znają chyba wszyscy, jeśli nie z oryginału, to na pewno z adaptacji filmowych.

6. Ian Fleming (28.05.1908) - 105 rocznica urodzin. Brytyjski pisarz powieści sensacyjnych i kryminalnych. To on stworzył postać Jamesa Bonda i opisał jego niezwykłe wyczyny w kilkunastu książkach. Dla miłośników słynnego agenta i sporej dawki sensacji będzie to strzał w dziesiątkę!

7. John Connolly (31.05.1968) - 45 rocznica urodzin.  Najmłodszy z majowych Jubilatów,choć ma na koncie sporo powieści, głównie kryminalnych. Twórca postaci byłego policjanta i detektywa Charliego Parkera. Młody, a jaki zdolny, świadczą o tym liczne nominacje do nagród i same nagrody :) 


W maju mamy siedmiu Jubilatów. Róże gatunki literackie, różne kraje i kontynenty, choć zdecydowanie dominuje Europa. Czy znacie twórczość któregoś z powyższych pisarzy? Czy możecie polecić kogoś w szczególności? A może sami skusicie się i weźmiecie udział w zabawie... Jak zwykle zapraszam serdecznie. Szczegóły znajdziecie, gdy klikniecie w logo "Jubileuszowych lektur" (w górnym lewym roku bloga).

4 komentarze:

  1. Bardzo lubie Grzesiuka, ale nie mam jego ksiazek "na skladzie". Z przyjemnoscia przeczytalabym ksiazke Mniszkowny "Powojenni" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja planuję "Kocham Paula McCartney'a" Szczepkowskiej, coś z Grzesiuka i może skuszę się na "Upiora w operze", bo nie do końca znam tę historię :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczepkowskiej nigdy nie lubilam, dlatego tez nie siegalam po jej ksiazki. Chetnie przeczytam za to Twoje polekturowe wrazenia.
      "Upiora w operze" czytalam kilka razy, ciekawe, czy Ci sie spodoba:)
      Mniszkowne wybralam, poniewaz ta ksiazka "Powojenni" byla chyba zakazana w czasach PRL, wiec nie mialam okazji przeczytac.

      Usuń
    2. Czytałam, że większość jej książek zakazano wydawać i czytać za czasów PRLu. Ciekawa jestem, dlaczego, dlatego chętnie zapoznam się z twoją opinią. Sama chyba jednak nie sięgnę po książki Mniszkówny, nie lubię tego typu lektur :)

      Usuń