niedziela, 11 marca 2012

[HISTORYCZNIE] Trucizna królewska

Autor: Maurice Druon 
Tytuł oryginału: Les poisons de la couronne
Tłumaczenie: Anna Jędrychowska
Cykl: Królowie przeklęci, tom III
Wydawnictwo: Literackie (WL)
Rok wydania: 1991
Ilość stron: 224
Ocena: 5


Źródło: własna biblioteczka

Trzeci tom "Królów przeklętych", trzecie pełne emocji spotkanie z historią Francji. Tym razem M. Druon ukazuje nam burzliwe czasy panowania Ludwika Kłótliwego, wnuka Ludwika Świętego i zupełne jego przeciwieństwo. Władca dokonał najważniejszego - ożenił się z nową wybranką serca, Klemencją Węgierską, bratanicą prawej ręki króla - Karola de Valois (Walezjusza w innych wydaniach powieści). Kobieta to cudnej urody, do tego skromna, bogobojna, a przy tym ma ogromny wpływ na swego męża. Nie czyni to jednak sytuacji politycznej Francji lepszą czy mądrzejszą (gdyż król niewiele ma do powiedzenia w tej kwestii). Na dodatek konklawe nadal nie wybrało papieża, głód i nieurodzaje dalej szerzą się w kraju, a sprzymierzeńcy Ludwika X toczą spory z przeciwnikami o własności ziemskie, o przychylność władcy. O kraju nie myśli nikt. A ten staje na skraju kryzysu, trwogi i buntów.

Prócz wątku królewskiego poznajemy także dalsze losy młodego Włocha z lombardzkiej rodziny Tolomeich -  Guccia. Losy nieszczęśliwie miłosne, gdyż młodzieniec serce swe oddał szlachciance Marii de Cressay. Ona odwzajemniła jego uczucia, niestety rodzina nie uznała ich uczuć za przystające do rodu szlacheckiego i robiła wszystko, by przeszkodzić młodym w dalszych umizgach. Nie było to jednak takie proste, gdyż Cressay'owie  zaciągnęli potężny dług w lombardzie Tolomeich. I jak tu wyjść z twarzą i nie uniknąć skandalu obyczajowego...?


Tymczasem w trzeciej części cyklu rozgorzał nieustający konflikt między Robertem d'Artois i jego ciotką Mahaut, która zarządzała ziemiami rodziny d'Artois. Oboje mają silne argumenty i jeszcze silniejsze wpływy w kręgach królewskich. Robert jest doradcą króla i jego wspólnikiem w morderstwie Małgorzaty. Mahaut zaś to teściowa królewskiego brata i następcy tronu Filipa de Poitiers. Jak pogodzić zwaśnione strony by zyskać jak najwięcej korzyści własnych? Kolejny problem stojący przed Ludwikiem i jego towarzystwem. Tymczasem Mahaut planuje coś, co zmrozi krew w żyłach całego królestwa. Jeśli plan się powiedzie...

Zakończenie tej części podpowiada nam sam tytuł. Klątwa działa i kolejny w rodu umiera. Czy w ślad za nim podążą pozostali następcy tronu? Nie mogę się doczekać kiedy się tego dowiem!

"Trucizna królewska" jest jakby w mniejszym stopniu poświęcona Francji, w większym zaś samym bohaterom i ich rozterkom. O ludności, ich oglądach i sytuacji społecznej niewiele wiemy. Dużo tu miłości, intryg, kłótni i polemik. Akcja nie jest tak żwawa jak w poprzednich częściach. Choć nie ulega wątpliwości, że ciekawi, bawi i fascynuje. To po prostu bardzo dobra lektura!

Inne książki autora na blogu:
KRÓL Z ŻELAZA
ZAMORDOWANA KRÓLOWA

3 komentarze:

 1. Tematyka chyba jednak niestety nie dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja uwielbiam historię Francji, zwłaszcza w tak pikantnym wydaniu :)

   Usuń
  2. Tematyka tematyką, ale Druon jest tak niesamowicie wciagający, że kolejne tomy "Królów przeklętych" czyta się jak powieść sensacyjną (no, może poza ostatnim, wszystko przez Roberta!).

   Usuń