poniedziałek, 31 maja 2010

Opowiadania dla przedszkolaków

Autor: Renata Piątkowska
Ilustracje: Iwona Cała 
Wydawnictwo: Bis 
Rok wydania: 2009 (III wydanie)
Ilość stron: 102 
Ocena: 5,5 


źródło: biblioteka miejska

Tę książkę mona podsumować jednym zdaniem i większość czytających tę recenzję będzie wiedziało, o co chodzi: Opowiadania dla przedszkolaków to Mikołajek Sempe i Gościnnego dla najmłodszych.

Opowiadania te przedstawiają życie przedszkolaka - Tomka, który ma wielu kolegów i koleżanek w przedszkolu. Do przedszkola najczęściej prowadzi go mama, jadą razem tramwajem, żegnają się w szatni i każde idzie w swoją stronę. A każdy, kto zna dziecko w wieku czterech lat wie doskonale, ile przygód i fantastycznych historii opowiada taki mały człowieczek po przyjściu z przedszkola. 


Tomek, jak większość przedszkolaków (wiem, bo pracuję w przedszkolu), nie cierpi leżakowania, ale znajduje na to ciekawy sposób. Tomkowi krążą po głowie tysiące pomysłów na minutę. Większość z nich niestety nie może zostać zrealizowana, ale niektóre wprowadza w życie i nie zawsze spotyka się to z entuzjazmem rodziny. Ale takie właśnie jest dzieciństwo. Tomek często twierdzi, że zupełnie nie rozumie dorosłych - śmieją się wtedy, gdy powinni zrobić poważną minę, a gdy chce się ich rozśmieszyć, najczęściej się złoszczą lub głośno wzdychają... I o co w tym wszystkim chodzi?

Ta książka we wspaniały sposób przedstawia sposób myślenia dziecka. My - dorośli nie zawsze rozumiemy postępowanie naszych pociech, ale wszystko można w łatwy sposób wytłumaczyć. I to właśnie ukazuje w swej książce Renata Piątkowska. Kolejnym wielkim walorem tych opowiadań jest tematyka tak bliska małym dzieciom. Głównym, bohaterem jest ich rówieśnik, który ma takie same jak oni kłopoty, wątpliwości, pomysły i marzenia. Dzięki tej książce przedszkolaki (w tym też 5 i 6-latki) w mojej placówce przez pół godziny leżały i słuchały przygód Tomka jak zaczarowane. Powiem więcej - do dziś wspominają niektóre przygody ich kolegi z książki i śmieją się z nich. A to znak, że rozumieją, co im się czyta, że chcą poznawać ciekawe osoby, nawet jeśli są to postacie fikcyjne. 

Jeśli masz kilkuletniego brzdąca, jeśli pracujesz z dziećmi w wieku przedszkolnym, jeśli masz zamiar w przyszłości założyć rodzinę - zapamiętaj nazwisko autorki Opowiadań dla przedszkolaków i ruszaj do księgarni albo biblioteki. Naprawdę warto!

2 komentarze:

  1. moje ulubione;) jak pracowałam w przedszkolu to podbiły moje serce i serce dzieciaków też;)

    OdpowiedzUsuń
  2. rzeczywiście dzieci wsłuchują się w te opowieści z takim zaangażowaniem, że aż żal kończyć czytanie :) a więc można stworzyć taką książkę, którą dzieci pochłaniają jak słodycze ;)

    OdpowiedzUsuń