wtorek, 1 czerwca 2010

Opowiadania z piaskownicy

Autor: Renata Piątkowska
Ilustracje: Iwona Cała
Wydawnictwo: Bis
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 120 
Ocena: 5,5


Źródło: biblioteka miejska

Opowiadania z piaskownicy to druga część przygód przedszkolaka Tomka i jego najbliższych. Poza nowymi, ciekawymi przygodami książka ta niczym nie odbiega od swej poprzedniczki - jest równie zabawna, świetnie oddaje klimat przedszkola i świata najmłodszych dzieci, a co najważniejsze: ukazuje dzieciom różne możliwości wyjścia z tarapatów. Śmiało można więc mówić o terapeutycznej mocy tej pozycji. 

Dzięki przygodom Tomka dzieci mogą nauczyć się przezwyciężać koszmary senne, jak polubić podróże windą (mimo, że "za ścianą sunął jakiś ogromny wąż"*). Rodzice natomiast dowiadują się, co czują dzieci podczas kupowania nowych butów, co je najbardziej interesuje w supermarketach i gdzie je szukać, gdy się zagubią. Przede wszystkim jednak dla osób starszych najważniejszą rzeczą jest odkrycie, jak ogromną i rozwiniętą fantazję posiada każde dziecko. A to w przepiękny sposób ukazuje autorka opowiadań.


Polecam wszystkim drugą część przygód Tomka, a żeby uwiarygodnić moją opinię dodam, że Opowiadania z piaskownicy znalazły się na Złotej Liście tytułów polecanych przez Fundację ABCXXI, która patronuje akcji "Cała Polska czyta dzieciom". Oby jak najwięcej takich książek ukazywało się na polskim rynku. Już nie mogę się doczekać, kiedy w me ręce wpadnie trzecie część zabawnych opowiadań, która wydana została kilka dni temu pod tytułem Piegowate opowiadania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz