niedziela, 23 stycznia 2011

Esben i duch dziadka

Autor: Kim Fupz Aakeson 
Ilustracje: Eva Eriksson
Tytuł oryginału: Så blev farfar et spøgelse
Wydawnictwo: Media Rodzina
Rok wydania: 2006
Ilość stron: 30
Ocena: 5,5


Książka dla dzieci od lat 3

To już ostatnia z prezentowanych przez mnie książek o śmierci, choć nie oznacza to, że najmniej atrakcyjna. Wręcz przeciwnie. Jest to historia Esbena i jego dziadka, który pewnego dnia odchodzi od rodziny - umiera. Jednak w nocy dziadek powraca do Esbena jako duch i zaczyna się ich wspólna przygoda. Oboje mają bowiem problem: dziadek wyczytał w jakiejś książce, że jeśli ktoś po śmierci powraca jako duch, to znaczy, że o czymś zapomniał. Tak więc przez kilka następnych nocy Esben pomaga dziadkowi w znalezieniu tego "czegoś". Wszystko to dzieje się nocą, natomiast każdego ranka mały Esben opowiada swoje nocne przygody i zasypia przy śniadaniu (całą noc przecież włóczył się z dziadkiem po mieście). Rodzice są zrozpaczeni i nie posyłają go do przedszkola, martwią się o jego stan psychiczny. Uważają, że chłopiec wymyśla te historie, bo nie może pogodzić się z odejściem jego ukochanego dziadka. 


Nadchodzi jednak noc, podczas której poszukiwania dobiegają końca. (uwaga, będzie spojler!) Dziadek uświadamia sobie bowiem, dlaczego wciąż nie może spokojnie opuścić tego domu - zapomniał przecież pożegnać się ze swoim ukochanym wnuczkiem. Ściskają się serdecznie i dziadek odchodzi w ciemną noc. oddala się od latarni i znika. Tej nocy Esben śpi jak nigdy wcześniej... 

Piękna, wzruszająca historia. Ja się przy niej popłakałam. POLECAM dzieciom i dorosłym - naprawdę warto mieć tę książkę w swej biblioteczce. 

2 komentarze: