niedziela, 27 grudnia 2009

Zamordowana piramidaAutor: Christian Jacq
Tytuł oryginału: Pyramide assassinée
Tłumaczenie: Zygmunt Burakowski
Wydawnictwo:Libros
Cykl: Egipski Sędzia, t. I
Rok wydania: 2000
Ilość stron: 351
Ocena: 5

Źródło: własna biblioteczka

Egipska pustynia, ciemna noc, Wielka Piramida Cheopsa. Tu znajduje się testament bogów oraz pozostałe atrybuty władzy faraonów. Tej nocy straż strzegąca wejścia do świętego miejsca zostaje zwabiona przez piękną niewiastę i zamordowana przez jej wspólników. Następnie spiskowcy wykradają skarby piramidy i znikają nie zauważeni przez nikogo. Tak nawiązuje się akcja trylogii Ch. Jacqa "Egipski sędzia".

Głównym bohaterem "Zamordowanej piramidy" - pierwszego tomu trylogii, jest Pazer, młody sędzia rozpoczynający swą karierę. Szczególne upodobanie i wierność bogini sprawiedliwości Maat sprawiają, że Pazer jest na najlepszej drodze do sławy i wielkiej kariery urzędniczej. Nie na tym mu jednak zależy. Jego największym marzeniem jest potęga, sława i wielkość swego kraju - Egiptu. To jemu młody sędzia poświęca całe życie. Jego kariera rzeczywiście rozwija się szybko i niespodziewanie. Wkrótce przyjdzie mu zmierzyć się z jedną z największych zagadek - grabieżą i morderstwem związanymi w Wielką Piramidą Cheopsa.


Oprócz wątku sensacyjnego wkrada się także historia miłosna - Pazer poznaje lekarkę Neferet, która podobnie jak on posiada cechy najbardziej pożądane w starożytnym Egipcie - jest pracowita, skromna i całkowicie oddana pracy dla ludu, w którym żyje. Na drodze ich miłości staje przełożony Neferet - Nebamon, który wybrał sobie poddaną na żonę i zagroził, iż w razie odmowy zrujnuje jej karierę zawodową. Przed Pazerem i Neferet niełatwa droga i wiele problemów do rozwiązania...
Gdy bohater znajduje się w kłopotliwej sytuacji, zawsze znajdzie się pokrewna dusza, która pomoże i wesprze w odpowiednim momencie. Pazerowi pomaga wierny przyjaciel Suti - wybitny, odważny, ale też żądny wrażeń i uciech cielesnych żołnierz.

Tak mniej więcej toczą si losy bohaterów "Zamordowanej piramidy". Nie należy zapominać o bohaterze drugorzędnym, ale chyba najważniejszym dla tego typu powieści - Starożytnym Egipcie, bez którego cała fabuła, treść i akcja nie miałyby najmniejszego sensu. Gdyby osadzić tę historię w XX wieku, czytelnik odłożyłby książkę po 30 stronach :)

Bardzo lubię czytać książki, których akcja toczy się w Egipcie z czasów Faraonów. A Christian Jacq uznawany jest za jednego z najwybitniejszych znawców historii Egiptu. Jeśli dodać do tego całkiem przystępny język i ciekawą fabułę - mamy przepis na "smakowitą" historię :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz